Напиши відгук про свої улюблені засоби JM, познач нас у stories та отримай знижку -10% на наступне замовлення!

Косметичні засоби мають довгу та цікаву історію, яка починається разом з розвитком людства. Разом з плином часу змінювалися цивілізації, люди та їх поведінка, цінності, бачення себе і навколишнього світу. Ці зміни були причиною створення і вдосконалення різних процесів і речей, які оточували людину. Одним з таких речей було мистецтво догляду за собою. Ця стаття буде першою публікацією серії, яку ми хочемо почати в нашому блозі. У наступних статтях ми розповімо про косметику часів Середньовіччя і Відродження, про косметику Азії, розвиток косметики XIX-XX ст., створення косметичних засобів, які користуються популярністю і до цього дня. А сьогодні мова йтиме про Древній Єгипет, Грецію і Рим.

Перші спогади про косметичні засоби датуються приблизно 4-5 тис. років до н. е. Спочатку косметичні засоби використовували чоловіки з племен Африки для малюнків на обличчі та тілі напередодні свят та релігійних обрядів. Після розкопок гробниць Стародавнього Єгипту були виявлені залишки перших косметичних засобів. У гробницях збереглися різноманітні баночки з підводкою для очей, залишки пудри для обличчя, ефірні олії… Однак косметика була не модним трендом, а це була міра необхідності та привілей для вищих верств населення.

Підводка для очей у фараонів не стосувалася моди, це був необхідний атрибут для захисту від злих духів. Єгиптяни вірили, що злі духи можуть заполонити душу людини, і проникають вони саме через очі. Ще одним важливим атрибутом були маслянисті ароматні конуси, які єгиптяни носили на голові. Така “краса” була засобом захисту у вологому і теплому кліматі від комах і впливу сонця. Пізніше культ краси і косметичних засобів ввела Клеопатра. Вона приділяла велику увагу догляду за собою, її арсеналі було безліч косметичних засобів. За часів її правління з’явились навіть стародавні косметичні заводи, а сама Клеопатра випустила свою книгу з рецептами та рекомендаціями щодо створення і використання косметики для краси, яка довгий час користувалася надзвичайною популярністю.

Компоненти, які використовувалися, в “стародавній” косметиці, були виключно природними: олії, молоко, мед, глина, мінерали, рослинні екстракти, сушені рослини… Наприклад, в якості підводки для очей використовували чорну фарбу на основі сурми. Також для “макіяжу” очей використовували каял з мінералу галенит, який служив дезінфектором, захищав очі від бактерій, комах та сонця. Дуже популярною була і зелена підводка з тертого малахіту. В зелений колір фарбували також й нігті (до речі, колір і довжина нігтів були показниками соціального статусу). Рум’яна для обличчя робили з мелених сухих квітів. Саме в Єгипті вперше з’явилися фарби для волосся.

Однак це були зовсім “інші” фарби, вони виготовлялися із хни і темної крові тварин. Помади виготовляли з охри з додаванням ефірних олій. Рослинними оліями змащували й шкіру. Олії виконували захисну функцію, адже захищали шкіру від зневоднення, обвітрювання і сонячних опіків. Для поліпшення росту волосся використовували жири левів, тигрів і носорогів. Пізніше мистецтво створення і використання косметичних засобів перейняли жителі Стародавньої Греції, які розвинули і поліпшили ці вміння. Як відомо, греки мали культ красивого і здорового тіла. В основі ідеалу краси перебувала гармонія духу і тіла. Ідеально красивим був чоловік, у якого всі частини тіла і риси обличчя перебували в пропорційній гармонії. Тіло повинно було мати м’які і округлі форми, еталоном краси греків стала скульптура Афродіти. Її пропорції вважалися ідеальними: зріст – 164 см, окружність грудей – 86 см, талії – 69 см, стегон – 93 см. У моді була благородна і делікатна краса, особливо цінувалися блакитні очі, золотисте волосся і світла шкіра. Для того, щоб відповідати цим тенденціям і мати світле обличчя, використовували білила, а легкі рум’яна наносили за допомогою карміну – червоної фарби з кошенілі. Жінки з народу, для яких косметичні засоби були малодоступні, наносили маски з ячмінного тіста, яєць та спецій.

У Стародавній Греції жінки вперше задумалися про продовження своєї молодості і почали користуватися засобами, для уповільнення старіння шкіри. Це були настої з квіткової роси і вина. Косметика виготовлялася виключно в підсобних приміщеннях храмів, тоді ж і з’явилася професія “космет” – людини, до якого зверталися з проханням підкоригувати недоліки обличчя і тіла.

Однак найвищі традиції культури і гігієни Стародавньої Греції розвивалися вже в Стародавньому Римі. Саме римляни стали найуспішнішими в мистецтві догляду за собою в стародавні часи. Римляни широко практикували часті купання в лазнях (так званих термах). Це було щось на зразок сучасних SPA салонів. Терми перетворилися в культові споруди, в яких не тільки милися, але і робили масаж з ароматичними оліями, наносили маски на обличчя, доглядали за волоссям. Завідували банями найчастіше лікарі, одним з яких був Гален. У той час він запропонував розділяти косметику на два види: та, що усуває недоліки шкіри, і та, що маскує їх. У Римі виникла така процедура, як епіляція. Дружини заможних чоловіків для догляду використовували не тільки креми, які відбілювали і зволожували шкіру, але і застосовували молоко, вершки і кисломолочні продукти для краси. Під час подорожей жінок супроводжували стада тварин, в молоці яких вони купалися.

Однак, на жаль, з припиненням існування Римської Імперії популярність косметичних засобів і процедур різко впала, а в період Середньовіччя і зовсім перестала існувати. Про розвиток косметики в інших частинах світу в Стародавні часи, читайте в наступних дописах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Закрити
Увійти



Повідомити про наявність Будь ласка, залиште свій email нижче.